نحوه برخورد با رفتار کودکان، آموزش سبک فرزند پروری، روانشناسی کودک

تربیت جنسی در کودکان به صورت ناگهانی شروع نمی شود بلکه والدین بایستی از دوران کودکی تربیت جنسی فرزند خود را آغاز کنند در مقابل سئوالاتی که کودک از والدین می پرسد نحوه پاسخ دادن به قرار زیر می باشد:

کودکان 2 تا 4 سال :

کودک در این سن متوجه بدن خود و تفاوتهای جنسیتی می شود و در این سن بچه ها اصرار دارند بدنشان را محرمانه نگهدارند واز لخت بودن احساس شرم می کنند  لازم است که والدین  این حالت را تقویت کنند  تا در فرزندان در سنین بالا به بی پروای جنسی کشیده نشوند والدین مراقب کنجکاویهای بیش از حد او باشند .

گاهی اوقات کودکان از والدین نحوه متولد شدن خود را می پرسند که برای پاسخ دادن به این سئوال چند نکته قابل ذکر است؟

1: مادر در این لحظه از انجام دادن هر فعالیتی خوداردی کرده و تمام حواسش را به کودک می دهد به طوری که قد خود را هم قد کودکش قرار داد و روبروی او می نشیند و با او ارتباط چشمی برقرار می کند چرا که کودک متوجه شود همه حواس مادر به خود اوست نه چیز دیگر در جواب آن عجله نکنیم و بگذاریم کودک سوالش رابه صورت کامل از مادر بپرسد.

2- مادر  به کودک می گوید سئوال خوبی پرسیدی عزیزم چه می خواهی بدانی, منظورت چیست ؟ چرا که با این لحن بیان کودک احساس امنیت بیشتری نسبت به مادر پیدا می کند.

نکته ( اگر دچار لکنت زبان می شوید و احساس شرم دارید یا بر خود مسلط نیستید و چهره برافروخته ای دارید و حس خوبی نسبت به جواب این سئوال کودک ندارید جواب سئوال را به روزهای بعد موکول کنید و یا بگوید نمی دانم و حتما مطالعه می کنم جوابت را می دهم تا کودک از این سئوال احساس گناه و شرم نکند)

پاسخ نحوه متولد شدن : (2تا 6 سال )

بعد از رعایت کردن مطالب بالا مادر به فرزند به این صورت جواب می دهد:

فرزند دلبندم همه موجودات زنده از تخم به وجود می آیند بعضی از موجودات تخم را درون شکم خود نگه می دارند بعضی ها از بدن خارج می کنند .

در اینجا مثالهایی مانند پرندگان برای او بزنید که تخم می گذارد و بعد روی آن می خوابد تا تبدیل به جوجه شود .

ولی ما مامانها تخم را درون شکم خود نگه می داریم و روز به روز این تخم بزرگتر می شود و تبدیل به بچه می شود وبه همین دلیل مادرها شکمشان بزرگتر می شود. (کوتاه مفید)

پاسخ گروه سنی 7 تا 8 سال :

تخمی در شکم مادر است که تبدیل به بچه شده و مادر در بدن خود جای دارد که مانند گلابی می باشد و بچه تا زمانی که به دنیا بیاید درون آن باقی می ماند و بعد از چندین ماه به خاطر رشد بچه شکم مادر روز به روز بزرگتر می شود.

اگرپرسید این تخم کجا بود بگوید این تخمک از اول درون شکم مامان بوده و خدا درون شکم موجودات زنده برای به دنیا آوردن بچه هایشان  قرار داده است. (حتی می توانید برای مثال میوه از وسط به دو نیم کنید و بگوید ببین درون میوه ها هم تخم وجود دارد ) 

اگر سوال کرد چرا درون شکم خود نگه می دارند؟

بعضی از موجودات زنده چون  به بچه هایشان شیر می دهند و خون گرم هستند و بچه زا هستند  و بعد از به دنیا آمدن به تنهای نمی توانند از خود مراقبت کنند در کنار مادرها می مانند تا بزرگتر شوند مانند  : نوزاد انسانها , بچه های ببر  ,  روباه, .....

اگر پرسید بچه از کجا دنیا می آید به حالت سزارین جواب دهید ( لباس خود را کمی بالا بزنید و مقدار کمی از زیر ناف خود را به آن نشان دهید و بگوید از اینجا.

چرا ؟ به چه علت؟

نباید به کودک دروغ گفت و  جوابها به صورت  شوخی مسخره باشد مثال :  تو را خریده ایم ! یا دعا کردیم  خدا تو را به ما داده !

این اطلاعات ناقص و غلط باعث می شود بعضی از بچه ها وقتی کمی بزرگتر شدن و جوابهاها را دریافت نموداند نسبت به پدر مادر خود بی اعتماد می شوند.

ودسته ای دیگر از بچه ها به دلیل کنجکاوی بیش از حد وقتی پدر مادر از جواب دادن شانه خالی می کنند برای دریافت پاسخ با افراد بزرگسال از خودش ارتباط برقرار می کند. و  امکان دارد از آنها پاسخهایی دریافت نمایند که بیش از حد سن آنان باشد و در نتیجه جگر گوشه شما به انحرافات جنسی کشیده شود.

بچه هایی که اصرار دارند بدنشان را محرمانه نگه ندارند و از لخت بودن احساس شرم نمی کنند ( نپوشیدن لباس زیر)

برای آموزش تربیت جنسی تشریح کلمه خصوصی به فرزندانمان نیاز است؟

مثال : به فرزندتان بگوید پسرم اگر در کوچه یا محلمان عروسی باشد آیا می توانیم به آن عروسی برویم فرزند در پاسخ شما یا می گوید آری یا نه؟

اگر گفت نه بگوید آفرین چون اونجا یک جای خصوصی است و فقط میهمانانی می توانند وارد آنجا شوند که کارت دعوت دارند. پس  کسانی می توانند بروند که اجازه داشته باشند و با این  تشریح کلمه خصوصی را کودکانه برای کودک بازگو می کنید و مادرانی که کلمه خصوصی را آموزش می دهند بهتر می توانند به سوالات جنسی فرزندان پاسخ دهند.

ما انسانها هم در بدن جای خصوصی داریم که نباید دیده شود و باید محرمانه نگهداشته شود و از نشان دادن آن احساس شرم حیاء کنیم و آن را بپوشانیم مانند آلات تناسلی که با شورت پوشانده میشود و به کودک توضیح دهید اگر توسط دوستان و اشخاصی مورد تحریک قرار گرفت حتما  سریعا باز گو نماید. چرا که بعضی از کودکان مورد این تحریک قرار می گیرند ولی نمی دانند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

گاهی اوقات بچه های پسر سوالاتی از مادر می پرسند که مادرها با این سئوالات غافلگیر می شوند و می مانند که پاسخ را چگونه بدهند ؟

مثال: چرا گاهی اوقات نماز نمی خوانی ؟ یا دیدن ناگهانی قطره خونی در لباستان توسط فرزندتان ؟

پاسخ مادر: باخونسردی جواب دهید پسرم؛ بعضی از میکروبها اگر در بدن ما مامانها بماند با بودن آنها ما مریض می شویم و باید از بدنمان دفع شود و اگر کودک پرسید از کجا به او بگوید از جای خصوصی که قبلا برایت توضیح دادم  به صورت قطرات خون. اگر سوال کرد ما پسرها یا مردها به این طریق باید این میکروب را دفع کنیم بگویید خیر فقط زن ها می توانند این مریضی را دفع کنند مردها چون از نظر زور بازو از زنها قوی تر هستند با خوردن دارو میکروبها در بدنشان کشته می شوند و دیگر نیاز نیست از بدنشان مانند زنها خارج گردد چرا که خدا هر کسی را متقاوت آفریده خود بزرگتر شدی می فهمی و در آخر به کودتان خاطر نشان کنید این یک مسئله خصوصی است که من برایت توضیح دادم فقط برای سطح اطلاعات خودت بود و نباید در ملع عام گفته شود و محرمانه در نزد خودت بماند.

گاهی اوقات کودک از شما سئوال می کند چرا مانند بچه ها از پوشک استفاده می کنی؟

از جواب داده طفره نروید و به او هم دروغ نگوید!

پاسخ مادر: با در نظر گرفتن خونسردی کامل خود, کوتاه مفید جواب دهید! پسرم برای اینکه لباسم  کثیف آلوده به خون نشود ,استفاده کردن از پوشک را هم خاطر نشان کنید بصورت محرمانه در نزد خود نگه دارد و در ملع عام مطرح نشود.

در اینجا خاطر نشان می کنیم :

یک پدر و مادر منطقی می دانند که سئوال کردن کودک علت دارد چرا پرسید؟ وعلت چیست؟

یعنی چرا این سئوال را کرد! کودکم از کجا یاد گرفته ! آیا از طریق فیلم بوده! یا از طریق بچه های همسن سال خودش بوده!

مهم:  از دو راه شنیداری و مشاهده متوجه می شوند و علت کنجکاوی آنها هم به همین دلیل است. که باید این منابع که در بالا به آن اشاره شد مانند ( دیدن فیلم و غیره ..... ) به طور جدی محدود شود که باعث کنجکاوی بیش از حد آنها و انحرافات جنسی فرزندمان نگردد.

گاهی اوقات فرزندان از رفتاروالدین خود از مسائل جنسی به طور ناخود آگاه با خبر می شوند؟

مراقبت والدین در رابط با تربیت جنسی دو بعد دارد.

1- در رابط با خودمان . در مناسبات جنسی نهایت دقت را داشته باشند و دور از چشم فرزندان باشد. و مراقب شوخی هایشان و نوازشهای یکدیگر  در نزد آنها باشند چون فرزندان با مشاهده پدر مادر خیلی از اطلاعات را به شکل غیر مستقیم دریافت کرده و باعث کنجکاوی فرزندان به مسائل جنسی می شود.

2-  یک بعد دیگر آن  در رابط با فرزند است. از شش سالگی اتاق خواب کودک را جدا کنید همچنین بچه ها را عادت دهید که وقتی وارد اتاق می شود در بزنند . و مواردی چون شستشو و تطهیر در سنین پیش دبستانی که باید مراقب باشند تحریک صورت نگیرد (جای خصوصی) و شایان ذکر است که وظیفه استحمام پسر بعد از 3 سالگی به عهده پدر است و استحمام دختر بعد از 3 سالگی به عهده مادر است و پوشش و لباس مناسب هم برای بچه ها مهم است لباسهای تحریک کننده و چسبان و تنگ برای بچه ها مناسب نیست و به کودکان بیاموزید در بازی ها محدوده سنی رعایت شود. 


برچسب‌ها: علت آموزش تربیت جنسی, بروز مشکلات رفتاری, اختلالات جنسی, سوالات جنسی کودک, پاسخ سوالات جنسی کودک
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 15:29  توسط هاشمی  |